Advert
Advert
Editör'den..

"Boylar, Bir Gecede Uzamayınca; Bıyıklar, Bir Gecede Uzadı"

Bu içerik 13900 kez okundu.

Haydi, geçmiş olsun Canım Türkiye'm

Uzun süren bir seçim maratonunu geride bıraktık. Evli evine, köylü köyüne gitti, diyeceğim ama tam da öyle olmadı aslında.

Bildiğiniz gibi Türkiye’nin kalbi İstanbul’da hala Şehrül Emin kim belli değil. Ama görünen bir gerçek var ki İstanbul vilayetinde bir hokus pokus olmuş bekleyip sonucu göreceğiz.

Biz, boyumuzdan büyük şehirlere, boyumuzdan büyük laf etme cüreti göstermeden yerele gelelim ve kendi şehrimize bakalım.

Kimilerine göre AK Partinin kalesi, kimilerine göre ülkücü hareketin omurgası Çankırı’da 15 yıl sonra riyaset makamı AK Parti’den MHP’ye geçti.

Çankırı halkı, genel seçimlerde %70 o vererek her zaman arkasında olduğunu beyan ettiği Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a dedi ki: "Sayın Cumhurbaşkanım biz seni çok seviyor ve güveniyoruz ama senin yereldeki bu teşkilatların sana ve bize yanlış yapıyorlar. Senin davanın, partinin, ve çizginin dışına çıkıp, senin ismini kullanıp senin en kızdığın şey olan kibir ve şımarıklığı en zirvede yaşıyor. Bu senin temsilcilerin ve bizim sana olan sevgimizi zaaf olarak görüp bizi ahmak yerine koyuyorlar. Kusura bakmayın ama biz bunlara artık seviyorsak uysal koyun değiliz demek istiyoruz.” dediler ve Çankırı Belediye Başkanı olarak Sayın İsmail Hakkı Esen’i seçtiler.

Peki, AK Parti 15 yıldır hüküm sürdüğü Çankırı Belediyesi'ni neden kaybetti?

Yukarıda da söyledim ki bunun en büyük nedeni Sayın Cumhurbaşkanı’nın tüm uyarılarına rağmen ülke genelinde il ve ilçe teşkilatlarında artık pes dedirten kibir ve bize bir şey olmaz şımarıklığı ve hep aynı isimler üzerinde dönen siyaset, rant ve çıkar ilişkileri ki bu Çankırı AK Parti teşkilatında kim ne derse desin artık güneşin balçıkla sıvanamayacağı kadar açık.

İkincisi, başta sayın grup başkanvekilinin her gittiği yerde tribün lideri gibi şampiyon da şampiyon tezahüratının yanına Çankırı’ya yeni dönemde şunu yapacağız bir söylemi olamaması ve artık herkesin öğrendiği üzere her konuşmasında, 1071 Malazgirt zaferinden başlayıp 15 Temmuz'a sözü getirmesi ve şampiyon Çankırı tezahüratı ile bitirmesi.

Üçüncüsü, il ve ilçe teşkilatları arasında yaşanan kavgalar ile özellikle de merkez ilçe başkanının davranışları ve hareketleriyle Çankırı’da neredeyse AK Parti’ye olan tüm sevgiyi negatif etkilemesi ve il başkanı için üretilen senaryolar. Köşe başı fiskoslarda konuşulan toplantılarda yaşanan kavgalar ve teşkilatların ele güne karşı seçim çalışması yapıyor”MUŞ” gibi davranması.

Bir diğer konu ise AK Parti’de görev yapmış eski kadroların milletvekilleri, il başkanları, belediye başkanları ve diğer görevde bulunmuş eski kadroların kendilerine vefasızlık yapıldığını düşünerek AK Parti’ye çalışıyor gibi görünüp aslında tersine çalışmaları. (Bir örnek: AK Parti’den sıradan bir memurken bürokrat yaptığı, siyasete soktuğu ve halen Ankara’da bürokrat ve dernek başkanı olan bir zatın Çankırı’da oy kullanacak kişileri arayıp ben AK Partiliyim ama siz bunlara oy vermeyin kaybetsinler de akılları başlarına gelsin diye telefon mesaisi yaptığı gibi)

Tabii ve maalesef ki AK Parti adayı üzerinde yapılan çirkin muhabbet, Çankırı gibi bir yerde etkili oldu ve AK Parti’nin oylarını aşağıya çekti.

Tüm bunlar ışığında bir kişiyi ayrı tutmak isterim ki beğenirsiniz beğenmezsiniz, o da Milletvekili Salim Çivitcioğlu'dur. Gece gündüz koşturarak samimi ve gönülden çalıştı.

Bir dip not daha düşüp kaybeden takım bölümünü bitirelim. Sayın Hüseyin Boz’a aslında en çok zararı yanında dostu gibi görünen ama sıfır değerinden öte geçemeyen çapsız akıl takımı verdi. Kendisi siyaseten ilkeli ve dürüst bir insan ama bir yola çıkmışsanız A takımınız kaliteli ve ruhları satılmamış insanlar olmalı...

Peki, MHP seçimi nasıl kazandı?

Seçimden önceki son yazımda da belirtmiştim, bir kere MHP seçime Çankırı’da çıkarabileceği en doğru isimle girdi.

Neden en doğru adaydı Sayın İsmail Hakkı Esen? Bir kere seçim kampanyası boyunca halkın kafasına çok iyi işlendiği gibi "TERTEMİZ" bir isimdi.

Kampanya boyunca da doğallığı, sempatikliği, mütevazılığı, bilgi ve samimiyeti ile o en başta tam olarak tanımadığı İsmail Hakkı Esen’i Çankırı halkı tanıdıkça sevdi, sevdikçe de Esen’e karşı artan ilgi ve teveccüh 31 Mart günü kendisine oy olarak geri döndü. Yani, geçmişte iki lafı bir araya getiremeyen burnu havada, kibir abidesi ithal adayları Çankırı’ya dayatan MHP Genel Merkezi’nin kulakları çınlasın.

İsmail Hakkı Esen, teşkilatçı bir siyasetçi ve kendi teşkilatının manevra kabiliyetini, çapını ve yapabileceklerini bildiği için en baştan bu tayfaya karşı kırıp dökmeden tavrını koydu ve kendini şakşakçı takımından kurtararak özü neyse öyle davrandı.

Geçmişte ithal adaylarla yaşadığı seçim tecrübelerinden iyi ders çıkaran Esen, Çankırı’dan bir halt olmaz, ben profesyonellerle çalışacağım diyerek Çankırı’nın evladını hor görüp biosuna Çankırı’nın evladı yazdıran ithal adaylara inat Çankırı’nın öz evladı olan isimlerle seçim çalışmalarını yürüttü ve meyvesini de aldı.

Kendini, projelerini ve hepsinden önemlisi ise AK Parti’nin yanlışlarını iyi kullanıp Çankırı halkına iyi anlattı İsmail Hakkı Esen ve sıkmadık el, girilmedik ev bırakmadı.

Sonuç olarak 15 yıl sonra 31 Mart gecesi Çankırı Belediyesi burçlarına MHP bayrağını astırdı, Çankırı halkının teveccühü ile haklı olarak İsmail Hakkı Esen.

31 Mart gecesi ve sonrasındaki 10 günlük süreçte de gözlemlerim şu ki: “Bizim memleketimizde başarısızlığın sahibi yok ama başarıyı herkes sahipleniyor. Sokakta konuşan ağzını açan kim varsa İsmail Hakkı Esen’e seçimi kendi kazandırmış gibi konuşmalar yapıp sosyal medya hesaplarında başkanla fotoğraflarını paylaşıp altına zafer destanları yazıyor.

4 aylık dönemde, başkanın yanında etrafında hiç görmediğim bazı yüzler, o gece hepinizi kucaklayacağız nutukları atıyor.

Seçime 3 gün kalana kadar MHP’ye küs olduklarını söyleyip ne isimler kazanamadı İsmail Hakkı’mı kazanacak diye kendisini küçümseyenler, rüzgârın tersine döndüğünü görüp sabah akşam başkanla fotoğraf paylaşıp ülkücülük dersi veriyorlar millete. Sanki İsmail Hakkı Esen Belediye Başkanı olmamış da makam koltuğu fabrikası açmış gibi herkes bir koltuk derdine düşmüş, oradan buradan çekiştirmeye başlayıp başkana salyalarını akıtmaya başlamışlar.

Ben şahidim ve gördüm, 4 aylık süreçte Sayın Esen ile gece gündüz çalışan çekirdek ekibin içinde iki isim vardı ki hakları yenmez. Şimdi şöyle bir bakıyorum da Atom Karınca lakaplı Belediye Başkanı İsmail Hakkı Esen’e sabah 7'den gece 3’e kadar uykusuz günler geçirip seçimi kazandıran uzun çocuk ve Mert çocuğun babası dışında kim varsa bir koltuk, bir rant peşinde.

Herkesin iyi adam ama imkânsız kazanamaz dediği zamanlarda Esen’e inanıp çalışan uzun çocuk ve Mert çocuğun babasını ne seçim sürecinde ne seçimden sonra bir karede bile göremedik.

Çünkü onlar koltuk peşinde değildi, onların dışında bakıyoruz ve ortaya çıkıyor ki öncesinde bazı kurtlar AK’a dönüşmüşken bir gecede de neredeyse bütün rantçı ve besleme AK tayfa Kurt’a dönüşmüş. Yani bir gecede boyları uzamamış ama bıyıkları uzayıvermiş.

Bir de kendini ağırdan satan ve kendini her şeyin sahibi gören sözde ağır abi takımı ve asıl seçimi biz kazandırdık diyen sözde mutfak grubu olup kendi kendilerine koltukları parselleyen bir grup daha var. Bazıları da sinyali alıp kuyruğunu kıstırıp köşesine çekildi ama hala avuçlarını ovuşturanlar var. Onlara şimdilik şu kadarını söyleyeyim: "AVUCUNUZU YALARSINIZ".

İsmail Hakkı Esen, görevine Bismillah deyip başladı; Mevla, Çankırı’mıza ve ülkemize hayırlı hizmetler yapmayı nasip etsin.

Bekleyip göreceğiz...

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500

çankırı haber karatekin rektörü hasan ayrancı masal yıldırım Çankırıspor devam büyük ayrancı’dan Çapsız afrin ÇakÜ ayranci yildirimÇankirispor Çapsiz

çankırı haber

çankırı haber

çankırı haber

Gazeteler