Advert
Advert
Neden
Yıldırım Bayezid

Neden "1074"?

Bu içerik 19285 kez okundu.

Çankırı...

Düşmanın giremediği, ayak dahi basamadığı ulu bir şehir ve fethini gerçekleştiren şanlı komutanının kabrine ev sahipliği yapan şehir...

Büyük Komutan Alparslan'ın Malazgirt Savaşı ile Anadolu'ya Türk'ün mührünü vurduğu 1071 yılından kısa bir süre sonrası...

Zulmün ve adaletsizliğin dünyada hüküm sürdüğü yıllar...

Yıl 1074, Çankırı Fatihi Emir Karatekin Bey, emrindeki askerleriyle Çankırı'ya doğru tekbirlerle bu toprakları İslam ile şereflendirmek, Türk'ün gücünü ve adaletini de tüm dünyaya bir kez daha göstermek için ilerliyor. Bu gayesine Allah'ın izniyle ulaşan Emir Karatekin, Anadolu'nun kalbindeki bu şehre Türk'ün mührünü vurarak bir daha çıkmamak üzere fethediyor ve İslam ile şereflenmesine vesile oluyor.

Bu bilgileri aşağı yukarı bir çoğumuzun bildiğini düşünüyorum fakat Çankırı'yı fethetmesinin üzerinden yüzlerce yıl geçmesine rağmen düşmanın hiçbir zaman adımını dahi atamadığı Çankırı'yı 1074'te fetheden Büyük Komutan Emir Karatekin'i ne kadar hatırlıyoruz?

Bu soruyu başta kendi şahsım da dahil olmak üzere tüm Türk halkına soruyorum. Büyük Komutan Emir Karatekin'i ve daha birçok adı unutulmuş ya da isimleri tabelalarda kalmış tarihi şahsiyetlerimizi ne kadar hatırlıyoruz?

Dükkân, eczane, hastane, okul, üniversite vs. isimlerini koymaktan öteye gidebildik mi? Elbette bu isimlerin buralara konulması kadar doğal bir durum yok, konması da gerek.  Asıl değinmek istediğim nokta ise bu isimlerin, adı üzerinde sadece isim, olarak kalmasıdır. En azından kısa bir süre önce, Çankırı Karatekin Üniversitesi tarafından Emir Karatekin Türbesi'ne düzenlenen yürüyüşün, bu noktada küçük bir başlangıç olacağı inancındayım. Bu yürüyüşle beraber "Karatekin" ismini kullanan yerlerden bir tanesi olan üniversitenin, ilk defa almış olduğu ismin anlamına uygun şekilde hareket ettiğini belirtmek istiyorum.

Yapılan bu tarz faaliyetlerle, şanlı tarihimize ait şahsiyetlerin tabelalarda kalan isimlerinin bir adım ötesine geçileceği aşikâr fakat yine yeterli olamayacağı da kesin.

Konuya başka bir açıdan bakacak olursak...

Ecdadımızı tanımak ve anlamak için illa televizyon dizileri mi gerekli? Belki de bu sorunun cevabı, "evet". Peki, tarihimizdeki isimlerin hepsi için dizi yapabilir miyiz? Bu sorunun cevabı da "hayır" olsa gerek.

Konuyu biraz da Emir Karatekin ve Çankırı'ya indirgeyecek olursak anlatmak istediklerimin daha iyi anlaşılacağını düşünüyorum. Şöyle ki Çankırı halkı olarak bazı değerlerimize yeterince sahip çıkmıyoruz. Bu ülkemizin genel bir sorunu olsa da özellikle Çankırı için var olan durumu değerlendirmek istiyorum. Çünkü nitekim Çankırı'da yaşıyoruz ve özeleştiri yapacak olursak da bu konunun Çankırı için diğer vilayetlerimize göre daha fazla önem arz ettiğini söylemeliyim.

Neden mi?

Çünkü Karatekin Türbesi'nin etrafı gençlerin kaçamak noktası oldu.

Neden mi?

Çünkü birçok yöneticimiz burayı ziyaret etmiyor.

Neden mi?

Çünkü Süleyman Şah Türbesi ve Ertuğrul Bey'in Türbesi Türk Milleti için ne anlam ifade ediyorsa Emir Karatekin'in Türbesi de Çankırı ve Çankırılılar için o anlamı ifade ediyor.

Unutmamamız gereken, bu şehrin basit ve anlamsız bir yer olmadığıdır. Çankırı'dan büyük şehirlere kaçmak için can atan insanların sayısı gün geçtikçe artıyor. Bu şehre verilen değer gün geçtikçe azalıyor. Ecdadımızın mezarının olduğu her yerin toprağımız olduğunu bilerek hareket etmeliyiz.  eğer kuru bir toprak, çöl bile olsa o yerlerin bizim namusumuz olduğunu idrak etmeliyiz. Coğrafya kitaplarında çocuklarımıza "nerede ne yetişir?" öğretilirken "nereyi kim fethetmiş?" tarih kitaplarımızda ne derece öğretiliyor? Şimdi doğal olarak "tabi öğretiliyor" diyeceksiniz. İstanbul'un Fethi, Mısır'ın Fethi, Bağdat'ın Fethi... fakat ne yazık ki tarihe damga vurmuş daha önemli şahsiyetlerin gölgesinde kalanları her daim unutuyoruz. Unutmuyoruz diyeceksinizdir elbet. Çankırı'da Emir Karatekin'i biliyoruz. Ya bir Giresun'da, Ardahan'da, Karaman'da, Muğla'da ve hatta yanı başımızdaki Çankırılıların en yoğun olduğu yerlerden biri olan Başkent Ankara'da... Emir Karatekin ne kadar biliniyor? Ankara'da Çankırı Karatekin Üniversitesi dediğinizde Karatekin ne diyen binlerce üniversite okumuş insan var. Anlamayıp "Ne, Çankaya Üniversitesi mi? diyenler hatta Çankırı'yı ilçe zanneden varlığından haberi bile olmayanlar var. Bu konuyu da başka bir yazımızda detaylı olarak ele almamız gerektiğini düşünüyorum.  Konumuza tekrar geldiğimiz de ise dediğim gibi birçok üzerinde durmamız gereken detay var. Çankırı'da bile ne alaka üniversitenin ismi Karatekin diyenlere de şahit olmadım değil açıkçası.

Sonuç olarak Emir Karatekin Türbesi'ne neden devlet erkanı gelmesin, tören yapılmasın? Çankırı'da askerliğini yapan erlerimiz Emir Karatekin'in kabri başında, başka yerlerdekiler o vilayetlerdeki ecdadımızın kabirlerinin başında Ertuğrul Bey'in Kabri'nde şu an olduğu gibi saygı nöbeti tutmasın? Valiliğimiz tarafından resmî tören yapılabilir ve başka ülkelerdeki ecdadımızın kabirleri ziyaret eden devlet büyüklerimiz ise yanı başlarında duran Emir Karatekin Türbesi'ne bir kez olsun gelip ziyaret edebilir.

Türkiye'nin 2071 hedefi doğrultusunda, neredeyse bin yıl önce, Anadolu'yu İslam ile şereflendiren büyüklerimizi daha iyi anlamalı ve hatırlamalıyız. Onların başlatmış olduğu bu kutlu davayı nice bin yıllara taşımalıyız. Çocuklarımıza bu isimleri daha iyi öğretmeliyiz.

İşte bizler de kısıtlı imkânlarla bir araya gelerek "1074 Çankırıspor Kulübü"nü kuran gençlerin yaptığı gibi bu haber sitesini kurarak Çankırı'nın Fethi olan "1074"ü tüm hafızalara bir kez daha kazımayı hedefledik.

Özetle, sitemize "Haber 1074" ismini koyarken Çankırı'nın köklü geçmişine dikkat çekmek ve bu tarihe atıfta bulunmak için karınca misali sırtımızda bir damla su taşımaya çalıştık.

İnşallah, biz de bu isimleri tabelalarda bırakmayıp "1074"ün anlamını yaşayıp yaşatabilen bir haber sitesi haline gelerek Çankırı için elimizden geldiğince bir şeyler yapmayı başarabiliriz.

Sürç-i lisan ettiysek affola...

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500

çankırı haber karatekin rektörü hasan ayrancı masal yıldırım Çankırıspor devam büyük ayrancı’dan Çapsız afrin ÇakÜ ayranci yildirimÇankirispor Çapsiz

çankırı haber

çankırı haber

çankırı haber

Gazeteler