Advert
Advert

Yerli ve Millî Üniversite, Yetişmiş Gençlik, Büyüyen Türkiye

Çankırı Karatekin Üniversitesi 2017-2018 Akademik Yılı Mezuniyet Töreni 05 Mayıs 2018 Cumartesi günü Uluyazı Kampüsü’nde gerçekleştirildi.

Yerli ve Millî Üniversite, Yetişmiş Gençlik, Büyüyen Türkiye
Bu içerik 10681 kez okundu.

Rektör Ayrancı; Sizleri üniversitede izole ettik, dünyanın bölünmüşlüğünden, adaletsizliğinden, ayrımcılığından, dört yıl boyunca korumaya çalıştık. Ancak, siz hayatın bu katı şartlarına karşı bu dönemde yetiştiniz. Donanımlısınız. Burada hepimiz sizin gayenizin bir parçasıyız. Cesur olun. Hiç kimse başladığında bilmiyordu. Çünkü hiç bir şey bilinmez başlangıçta…

Çankırı Karatekin Üniversitesi 2017-2018 Akademik Yılı Mezuniyet Töreni 05 Mayıs 2018 Cumartesi günü Uluyazı Kampüsü’nde gerçekleştirildi.

Uluyazı Kampüsü’nde yapılan törene Çankırı Karatekin Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hasan Ayrancı, Dekanlar, akademisyenler, STK temsilcileri, kurum müdürleri ve öğrenci velileri katıldı.

Mezuniyet Töreni, Çankırı Karatekin Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hasan Ayrancı ve akademisyenlerin öğrencileri ve öğrenci velilerini selamlamasının ardından Dekan ve müdürler ile mezun öğrencilerin tören geçişi ile başladı.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunması akabinde Çankırı Karatekin Üniversitesi Öğrenci Konseyi Başkanı Yüksel Kol öğrenciler adına bir konuşma yaptı.

Kol konuşmasında “Akademik yılımızın son evrelerine geldiğimiz şu günlerde sizi selamlamaktan onur ve gurur duyuyorum. Dolu, dolu güzel bir yıl geçirdik. Bazen güldük bazen hüzünlendik ancak hocasıyla olsun öğrencisiyle olsun bir aile olabilmeyi başarabildik. Bu başarı bizlere elbette ki şuanda bulunduğumuz noktadan daha ilerisi için büyük bir ivme kazandıracaktır. Çankırı şehrinden ve üniversitesinden mezun olmak inanın mezuniyet sevincinin yanında birçok hasreti, özlemi ve anısıyla yanında getirecektir. Çünkü ben de bu duygulara kapılmaktayım. Ancak daha çok sevinin ve mutlu olun çünkü sizler artık bu kudretli devlete hizmet yolunda alanlarınızda liyakat sahibi olduğunuza dair diplomalarınızı temin etmiş durumdasınız. Rabbim inşallah gönlünüzde olan işlerde hakkıyla çalışmayı sizlere nasip eden bu aziz vatana canı gönülden katkı sağlamayı ve yüceltmeyi nasip eder. Yoksa geçen yılda ifade ettiğimiz gibi vatanı olmayan diplomanın hiçbir ehemmiyeti yoktur. Liyakat işine devletine milletine karşı tam anlamı ile sadakat ile buluşursa hiçbir diplomada vatansız kalmaz.

 Kıymetli ailelerimiz bizler evlatlarınız olarak sizin yokluğunuzda asla sahipsiz olmadık. Bunda başta rektörümüz ve hocalarımız mümkün mertebe daima evlatları gibi bizleri korudu kolladılar isteklerimize ve ihtiyaçlarımıza karşı kayıtsız kalmadılar.” dedi.

Öğrenci Konseyi Başkanı Yüksel Kol’un sonrasında konuşan Çankırı Karatekin Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hasan Ayrancı. ” Sevgili öğrencilerim, bugün size son kez sevgili öğrencilerim diye hitap edeceğim.Bu serencamın sadece son bir senesinde birlikte bulunduk. Bu bir yılda hocalarımızın ve üniversite çalışanlarının üstün gayretine ve sizlerin heyecanına tanık oldum. Bizden sadece öğretmemizi değil, sizlere saygı duymamızı, sizlere güvenmemizi istediniz. Bu isteklerinizi karşılamaya, size güvenli bir ilim ortamı sağlamaya gayret ettik.Değerli öğrenciler, buradan mezun olduğunuzda, başınız dik ÇAKÜ mezunuyum diyebilirsiniz. Şu anda Türkiye’nin en çok konuşulan üniversitelerinden biriyiz. Bu gururu sizlerle birlikte yaşıyoruz. Çankırı’dan tüm dünyaya seslenebilme kabiliyetine sahibiz. Bu başarıda sizlerin payı büyük.” diyerek konuşmasına başladı.

Rektör Ayrancı konuşmasına “Başarıdan bahsetmişken, bugün bu kürsüden üç guruba haklarını teslim etmek istiyorum. Burada mezun olan sadece sizler değilsiniz. Ailelerinizi de mezun ediyoruz. Onların gayreti ve özverisi kocaman bir alkışı hak ediyor. Haydi, hep birlikte onları alkışlayalım. Bir başka teşekkür, hocalarımızın yanı sıra, yemeğimizi yapan, güvenliğimizi sağlayan ÇAKÜ ailemiz için. Onların amacı sizin amacınızın bir parçası olmak. Bunun için canla başla çalıştılar, onları da şöyle kuvvetlice alkışlayalım. Geldik üçüncü teşekkürümüze.

Bu teşekkür sizlere sevgili gençler, sizler bunu fazlasıyla hak ettiniz. Üniversitesine mensubiyet duymak medeni kültürün özelliklerindendir. Biz de bu bilinçle üniversitemizi sizin gurur duyacağınız seviyeye çıkartıyoruz. Yeni ve önemli bölümler açarak üniversite fikrini geliştiriyor, her gün daha iyi ne yapabiliriz diye düşünüyoruz. Teknokent kuruyoruz. Yeni teknolojileri transfer ediyoruz. Bugün artık aktarmacı birinci nesil üniversiteden, araştırmacı ikinci nesil üniversiteye geçtik. Bu üniversite mekanın önemi yoktur. Önemli olan kiminle ve ne için orada olduğunuzdur. Dünyanın en önemli kütüphanesine sahip olduğunuzu iddia etmiyorum, en iyi kampüse sahip olduğumuzu da söylemiyorum. Ancak bizler daha iyiye ulaşma gayretine sahip bireyleriz, inanıyorum ki daha iyiye hep beraber ulaşacağız.” İfadelerini kullanarak devam etti.

Prof. Dr. Hasan Ayrancı konuşmasını “Çünkü insani gelişimler linier değil, non linierdir. Birikir ve sıçramalarla gerçekleşir. Sonra yatay seyir izler ve yeniden sıçrama yaşar. Yeterince biriktirmezseniz geriye doğru sıçrar. Sizleri üniversitede izole ettik, dünyanın bölünmüşlüğünden, adaletsizliğinden, ayrımcılığından, dört yıl boyunca korumaya çalıştık. Ancak, siz hayatın bu katı şartlarına karşı bu dönemde yetiştiniz. Donanımlısınız. Çünkü eğitim bu sorunların tek ilacı: eğitim. Artık size burada soru sormayı öğretiyoruz; doğru soruyu sormayı öğretmek; bu sizi geliştirecek olan unsur. Elinizde bulunan akıllı telefonlarla hep meşgul olduğunuz sosyal medya programlarının facebook kurucusu mark zuckenberg bir konuşmasında dediği gibi bir gayeniz olmalı.Gaye kendinden daha büyük bir şeyin parçası olmaktır. Burada hepimiz sizin gayenizin bir parçasıyız. Cesur olun. Hiç kimse başladığında bilmiyordu. Çünkü hiç bir şey bilinmez başlangıçta. O bakımdan sizin bugün yarına ilişkin endişenizi anlıyorum. Oysa gelişme işe başlandığında ortaya çıkar. Danning krugger kompleksi vardır. Gerçekten yapabilecek bilgi ve beceriye sahip olanlar; kendilerine sorulduğunda acaba diye sorarlar, yapabilir miyim? Ne kadar çalışmalıyım, yeterli miyim? Oysa bu kompleksi olmayanlar hemen kabul ederler görevi; Bu uygun olmayan sonuçlara yol açar. Sizi her zaman yavaşlatmak isteyenler olacak; arkanızdan tutanlar olacak. Siz devam edin, durmayın. Günümüz dünyasında size basamakları teker teker çıkın demiyorum. Zıplayarak da çıkabilirsiniz. Sizin kuşağınız bizden çok daha yetenekli. Verebileceğim tek tavsiye düşmekten korkmayın; başarı burada; girişimde” sözleri ile bitirdi.

Konuşmaların ardından mezun öğrencilerin meslek yemini ve kep fırlatma merasimine geçildi. Mezun öğrencilerin keplerini havaya fırlatmaları renkli görüntülere sahne oldu.

Öğrenciler sevinçlerini aileleri ile doyasıya yaşarken, anı fotoğraflarla ölümsüzleştirdiler.

Prof. Dr. Hasan Ayrancı Çankırı Karatekin Üniversitesi ÇAKÜ Festekin18 ÇAKÜ Mezuniyet
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500

çankırı haber karatekin rektörü hasan ayrancı masal yıldırım Çankırıspor devam büyük ayrancı’dan Çapsız afrin ÇakÜ ayranci yildirimÇankirispor Çapsiz

çankırı haber

çankırı haber

çankırı haber

Gazeteler