Advert
Advert

Vali Aktaş ve Rektör Ayrancı'dan Samsun Çıkarması

Orta Karadeniz Kalkınma Ajansı ve Samsun Valiliği'nin ev sahipliğinde düzenlenen "11. Kalkınma Planı Karadeniz Bölgesi İstişare Toplantısı", Kalkınma Bakanı Lütfi Elvan’ın katılımıyla Samsun’da gerçekleştirildi.

Vali Aktaş ve Rektör Ayrancı'dan Samsun Çıkarması
Bu içerik 10640 kez okundu.

Orta Karadeniz Kalkınma Ajansı ve Samsun Valiliği'nin ev sahipliğinde düzenlenen "11. Kalkınma Planı Karadeniz Bölgesi İstişare Toplantısı", Kalkınma Bakanı Lütfi Elvan’ın katılımıyla Samsun’da gerçekleştirildi.

Toplantıda Çankırı’yı Vali Hamdi Bilge Aktaş ve Çankırı Karatekin Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hasan Ayrancı temsil etti.

Toplantıda konuşan Rektör Ayrancı, Çankırı’da yapılan 11. Plan Toplantısı sonuç raporunda belirtildiği gibi gençlerin eğitim, teknolojiye dayalı yenilikçi, rekabetçi üretim ve enerji ile istihdam konularını birinci öncelik olarak ortaya koyduklarını belirterek. “ Çankırı halkı bugün devletimizin nükleer enerji konusunda yaptığı ilk somut hamleye destek vermektedir. Çünkü halkımız biliyor ki, Türkiye'nin sürdürülebilir gelişme ve büyümesi son derece önemlidir. Şu anda Türkiye, nükleer santral, enerji üretimi dışında bilimsel ve teknolojik seviyeyi olağanüstü artırdı adeta “çağ atlatan” bir girişim enerji alanında yapılmakta bağımsızlık için önemli adımlar atılmaktadır. Bu da geleceğimiz için çok önemli bir adım.

Bunun içinde biz üniversite olarak hayata geçireceğimiz bir proje enerjisini güneşten sağlayan, sürdürülebilir, çevre dostu prototip Üretim Atölyeleri (FABLAB) üzerinde çalışmaktayız. Bunun için üniversite Teknopark ortaklığı ile KUZKA projesi olarak düşündüğümüz modellemeler üzerinde yoğunlaşıyoruz” dedi.

Çankırı’da yapılan 11. Plan Toplantısı sonuç raporunda belirtilen eğitim konusuna da değinen Rektör Ayrancı, Eğitimin sisteminin rasyonel planlamalara dayanması ve pratiğe dayalı eğitim sisteminin hayata geçirilmesi gerektiğini vurgulayan Ayrancı, “Bugün biz Çankırı’da üniversite olarak bunu yapmaya çalışıyoruz. İlimizde 516 milyon dolar yatırım maliyeti ile kurulmuş olan ve 400 milyon dolar ihracat yapan Sumitomo Rubber Ako Lastik fabrikasını barındıran Yakıntkent Organize Sanayi içerisine Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanımız Sayın Dr. Faruk Özlü’nün destekleriyle Teknokent kurmak istiyoruz. Böylece hem sanayiye araştırma ve bilimsel altyapı için hizmet vereceğiz, hem bölge içerisinde kuracağımız Meslek Yüksek Okulu ve Mühendislik Fakültesi bölümleri ile bölgenin ve ülkemizin ihtiyacı olan nitelikli insanları yetiştireceğiz. Aynı zamanda bununla istihdama da katkı sağlamış olacağız.” şeklinde konuştu.

Çankırı’nın şehir olarak yaşam standartlarını artırmak için önemli adımlar atıldığının vurgulayan Rektör Ayrancı” Çankırı şehir olarak hem üniversite şehri olma hem yaşam standartlarını artırma ve kolaylaştırma adına bugün önemli mesafe kat etmiştir. Örneğin Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanımız Sayın Ahmet Arslan’ın kendisiyle görüşmemizde yakın zamanda açılışına geleceğiz dediği Ankara-Çankırı-Karabük-Zonguldak Raybüs projesi ile ilgili çalışmalar hızlı bir şekilde yürütülüyor. Turizm alanında Ilgaz dağı ve Tuz mağarasında önemli adımlar atıldı. Bunun yanısıra Çankırı’nın ortasından geçen derenin ıslah edilmesi, peyzaj düzenlemesi ile ülke turizmine hizmet verecek bir destinasyon haline gelmesi gerekiyor” dedi.

Samsundaki bu büyük toplantıda, ilimizi yalnızca Vali Aktaş ve Rektör Ayrancı’nın temsil etmesi çok sevindirici olmakla birlikte bir o kadar da üzücü oldu. Diğer tüm iller toplantıya Vali, Rektör, Belediye Başkanı ve Ticaret ve Sanayi Odası, Ziraat ve Esnaf Odası başkanları ile birlikte heyet olarak katılırken, Çankırı’dan yalnızca Vali ve Rektör’ün katılımı akıllarda bazı soru işareti bıraktı. Çankırı’nın Belediye Başkanı, Ticaret ve Sanayi Odası, Ziraat Odası, Esnaf Odaları Başkanları, Kuzka Temsilcisi, TDKK Temsilcisi neden toplantıya katılmadı merak konusu doğrusu.

Siz bir bölgenin yatırım, istihdam ve kaynak kaderini etkileyecek ve Kalkınma Bakanı’nın başkanlık etmediği bir toplantıya katılmazsanız (Gerçi Çankırı’ya gelen bakanı karşılamaya gitmeyen zihniyetten Samsun’a çıkmasını beklemek ne kadar doğru olur) o zaman gidip Ankara’da biz gelişemiyoruz diye ağlamayacaksınız. Çünkü karar vericiler gözünde bir inandırıcılığınız kalmaz. Neyi ne kadar istediğini böyle önemli toplantılarda projelendirip sunmazsanız kimse durduk yere al sana şu kadar para git Çankırı için bir şeyler yap demez.

Eminiz ki o gün Çankırı dışında o toplantıya katılan diğer 15 il yöneticilerinin de çok önemli işleri varmıştır ama bu toplantıyı daha önemli gördükleri için kalkıp Samsun’a kadar gidip dertlerini anlatmışlar. Şunu ne zaman anlayacak acaba Çankırı’yı yönettiğini zanneden zihniyet gündelik dedikodu siyaseti ve aynı şemsiye altında yapılan kaçak dövüşler ile bu il Ankara’nın Çankırı’sı olmaya devam eder. Aynı şeyleri yapanlar aynı sonucu alırlar.

Hamdi Bilge Aktaş Hasan Ayrancı Çankırı Valiliği Çankırı Karatekin Üniversitesi
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500

çankırı haber karatekin rektörü hasan ayrancı masal yıldırım Çankırıspor devam büyük ayrancı’dan Çapsız afrin ÇakÜ ayranci yildirimÇankirispor Çapsiz

çankırı haber

çankırı haber

çankırı haber

Gazeteler