Advert
Advert

Sudan'da Büyük Coşku

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Hartum’a gelişini Sudan Türk Mesleki Eğitim Merkezi Öğrencileri ve Sudan-Türkiye Değişim Programı Öğrencileri Büyük Bir Coşkuyla Bekliyor

Sudan'da Büyük Coşku
Bu içerik 5623 kez okundu.

Çankırı Karatekin Üniversitesi'nin Afrika'ya başlatmış olduğu eğitim köprüsü kapsamında Sudan'ın Başkenti Hartum'da eğitim gören yüzlerce öğrenci, büyük bir coşku ve sevinçle Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan'ın  gelişini bekliyor. Büyük bir öğrenci ve mezun grubu karşılama için çeşitli fikirler geliştirmeye devam ediyor.

Çankırı Karatekin Üniversitesi ile Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı (TİKA) tarafından Sudan'da kurulan "Sudan Türk Mesleki ve Teknik Eğiticilerin Eğitim Merkezi"açıldığı2013 yılından bu yana pek çok Sudanlı öğrenciye mesleki eğitim verdi. Üniversite bunun yanında köklü bir geçmişe dayanan Türk-Sudan dostluğunu pekiştirmek için de faaliyetlerine hız kesmeden devam ediyor. Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan'ın Afrika ile ilgili olan hassasiyetleri ve 2023 Türkiye hedeflerini şiar edinerek yola çıkan Çankırı Karatekin Üniversitesi, Sudan'da açmış olduğu bu merkezle birçok üniversite ve kuruma da örnek oluyor. 

Türk Milletini hiçbir zaman yalnız bırakmayan Sudanlı dostlarımıza, Afrika'nın en modern ve donanımlı eğitim merkezi ile birçok farklı meslekte eğitimler verenÇankırı Karatekin Üniversitesi, uzunca bir süredir de çok sayıda Sudanlı öğrenciyiÇankırı'da en iyi imkânlarda ağırlıyor.

İkili anlaşmalarla faaliyetlerini hız kesmeden devam ettiren üniversite yetkilileri, sık sık  Sudan'a giderek yapılabilecek projeler üzerine görüşmeler gerçekleştiriyor. Bu bağlamada yakın zaman önce bir heyetle beraber Sudan'a giden üniversite Rektörü Prof. Dr. Hasan Ayrancı, Sudan Bilim ve Teknoloji Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Rashid A. M. Hussein ile ülke için bir ilk niteliğinde olan "2+2 Ortak Çift Diploma Programı" kurulmasına ilişkin mutabakat zaptını imzalamasıyla üniversiteninSudan'daki  faaliyetlerine hız kesmeden davam edeceğinin sinyallerini veriyor.

Sayın Cumhurbaşkanımız himayesinde Yüksek Öğretim Kurulunun desteklediği “Müslüman Ülkelerle Ortak Yüksek Öğretim Programı”nın ilki daha bir ay önce Sudan ile gerçekleştirilmişti.

Rektör Ayrancı,yine bu kapsamda, yeni projeler ve işbirlikleri için Sudan Yükseköğretim ve Araştırma Bakanı Sayın Dr. Sumaya Abu Kashawa Hanım'ın daveti üzerine Sudan'da bulunuyor.

Sayın Cumhurbaşkanı, Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz ve diğer davetlilerle birlikte Pazartesi günü Hartum’da bir Maarif Okulunun açılışı ve ziyareti de gerçekleştirilmiş olacak. Maarif Okulları yerli ve milli değerlerle yetişen gençlere öncülük etmiş olacak.

 

 

Prof. Dr. Hasan Ayrancı Karatekin Üniversitesi Çankırı Çankırı Karatekin Üniversitesi Hasan Ayrancı Sudan Hartum Khartum TİKA Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan RTE Reis
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500

çankırı haber karatekin rektörü hasan ayrancı masal yıldırım Çankırıspor devam büyük ayrancı’dan Çapsız afrin ÇakÜ ayranci yildirimÇankirispor Çapsiz

çankırı haber

çankırı haber

çankırı haber

Gazeteler