Advert
Advert

Yeni Kent Vizyonu İçin Üniversite ve Belediyeden Partner Ortaklığı

"Yaşanılabilir bir şehir kent vizyonu için üniversite ve belediyeden partner ortaklığı, üniversite belediye ortaklığı anlamında bir ilki temsil ediyor. Üniversite aklı ile belediyecilik anlayışı yeniden şekilleniyor."

Yeni Kent Vizyonu İçin Üniversite ve Belediyeden Partner Ortaklığı
Bu içerik 12418 kez okundu.

Kentte yaşayan insanların daha nitelikli ve konforlu bir şehirde yaşaması için sosyal, kültürel ve çevresel kullanım alternatifleri sunulması amacıyla üniversitede görev yapan akademisyenler tarafından hazırlanan “ Kent Vizyonuna Üniversite Katkısı Raporu”, Rektör Prof. Dr. Hasan Ayrancı ve Belediye Başkanı İsmail Hakkı Esen’in katıldığı toplantıda değerlendirildi. Sabiha Annen Kültür Merkezi’nde gerçekleştiren toplantıya, Rektör Ayrancı ve Başkan Esen’in yanı sıra her iki kurumun yöneticileri ve ilgili birim yetkilileri ile akademisyenler katıldı.

Çankırı Karatekin Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hasan Ayrancı, toplantıda yaptığı konuşmasına, “Biz 700 akademisyeni ve 150’ye yakın bölümü olan bilimsel projeleri, yayın sayısı, kurumsal ve idari yapısı ile emsallerine göre şükür iyi yerde olan bir şehir üniversitesiyiz.  Şehir üniversitesi olmanın bize yüklediği sorumluluk bilinci ve yaşadığımız şehrin külli aklı olarak Anadolu’nun bu kadim şehrinin güzel insanları ve 15.000 öğrencimiz bu şehirde daha mutlu nasıl yaşar diye oturduk arkadaşlarımızla bir rapor hazırladık. Bugün bu raporu Sayın Belediye Başkanımız ve diğer yetkililer ile hep birlikte oturup tartışacağız, değerlendireceğiz ve sonuç olarak daha yaşanılabilir bir şehir için ortaya çok önemli bir çalışma çıkmış olacak.” sözleriyle başladı.

Rektör Ayrancı konuşmasının devamında, 4 ana başlık altında düzenlenen raporla ilgili olarak şu ifadeleri kullandı:

”Raporumuzda öncelikli olarak kamusal alanlar incelenmiş, kent meydanı, afet ve acil durumlar için toplanma alanları değerlendirilmiştir. Çalışmalarımız sonucunda Belediye Başkanı’nın vaatleri arasında yer alan kent meydanı ve otopark sorunu ele alınarak bu alanların Çankırı için öncelikli olarak planlanması gerektiği sonucuna varılmıştır.”

“İkinci aşamada; Tatlı Çay rehabilitasyonu, kent bostanları, Tren Garı Projesi gibi devam eden ve Çocuk Doğa Atölyesi, Çocuk Sokağı gibi yapılması önerilen projeler sunulmuştur. Çankırı’da su kalitesinin artırılması için mevcut durum yerinde incelenmiş, kanalizasyonun Tatlı Çay’a verildiği noktalar tespit edilip yapılması gereken arıtma sistemi ve yeri hakkında öneriler sunulmuştur.”  

“Üçüncü aşamada ise Sinop-Kastamonu-Çankırı Planlama Bölgesi 1/100000 ölçekli çevre düzeni planında yer alan Çankırı ilinin sanayi şehri yönünde kimliğinin gelişmesi gerektiği belirtilmiş olsa da Çankırı’nın turizm potansiyelinden dolayı turizm amaçlı kalkınmada nasıl bir yol izlenmesi gerektiği ile ilgili de öneriler getirilmiştir. Gerek Çankırı ili gerek çevre açısından çok önemli bir alan olan çorak yerler incelendikten sonra Selçuklu, Osmanlı ve Cumhuriyet Dönemi yapılarının bulunduğu Çankırı’da, turizm amaçlı dört farklı kültür rotası oluşturulmuştur. Yine proje önerilerinde özellikle sağlık turizmi açısından Çankırı için önemli bir değer oluşturan Tuz Mağarası’nın potansiyeli de ayrıca göz önünde bulundurulmuştur.”

“Son olarak kent olmanın en önemli özellikleri arasında yer alan erişilebilirlik, spor temalı rekreasyon alanı, spor yürüyüş koridoru ve bisiklet yolları üzerine farklı alternatif ve öneriler sunulmuştur.”

Kent vizyonuna önemli bir katkı sağlayacak olan bu raporun uygulanılabilir realitesinin çok yüksek olduğuna ve iki kurumun şehir için bir partner ortaklığı kurduğuna dikkati çeken Rektör Ayrancı, yerel imkânlar ve merkezî destekler ile bu raporda bahsedilen projelerin hayata geçirilmesi sonucunda kentin bambaşka bir vizyona ve çehreye kavuşarak diğer illere de örnek teşkil edeceğini belirtti. Konuşmada Çankırı’nın artık göç veren değil, göç alan bir il olmasının hedeflendiği vurgulandı.

Yapılacak bu işbirliğinin Çankırı Karatekin Üniversitesi’ne sağlayacağı avantajlara da değinen Ayrancı, “Tabi bu yeni vizyon ve yeni yüz ile bambaşka bir şehir olacak olan Çankırı, üniversite olarak bize de çok önemli katkılar sunacak. Sosyal imkânları daha fazla ve yaşanabilirliği daha da artan bir Çankırı’ya Türkiye’nin her yerinden daha fazla öğrenci gelmiş olacak, bu da şehri ekonomik olarak bir üst seviyeye taşımış olacak.” dedi.

Çankırı Belediye Başkanı İsmail Hakkı Esen ise yaptığı konuşmada şunları söyledi:

“Öncelikle üniversitemizin saygıdeğer Rektörü başta olmak üzere, birbirinden değerli akademisyenlerini ve çalışanlarını böylesine önemli bir konuda misafir etmekten son derece mutlu olduğumu ifade etmek isterim. Sayın Rektörümüz ile sık sık bir araya geliyoruz ve Çankırı, üniversite ve öğrencilerimiz için fikir alışverişinde bulunuyoruz. Benim her zaman söylediğim bir söz var; “Çankırı için ortak akıl, ortak karar”. Biz, hiçbir zaman ‘biz yaptık oldu’ anlayışında olmadık, olmayacağız da. Bugün de ortak akıl, ortak karar anlayışımız için bir aradayız. Üniversitemizin yaptığı “Çankırı Kent Vizyonuna Üniversite Katkısı Raporu”nu gördük. Çalışmayı çok kıymetli bulduğumuzu da özellikle ifade etmek istiyorum. Kentimiz için titizlikle hazırladıkları proje ve önerilerden en üst seviyede istifade edeceğiz. Çünkü hepimizin amacı, insanımızın daha nitelikli ve kaliteli bir şekilde şehrimizde yaşamını sürdürülebilmesi ve bunun için de gerekli sosyal ve kültürel alanları sağlayabilmektir. Bu kıymetli çalışma için başta Sayın Hocam olmak üzere emeği geçenlere teşekkür ediyorum. Bu birliktelikten Çankırı için güzel şeyler çıkacağı aşikârdır. Ortak akıl ve ortak karar ile Çankırı için çalışmaya devam edeceğiz.”

Toplantı sonunda, rapor için oluşturulacak ortak komisyon ile raporun son şeklinin verilmesi ve çalışmalara başlanması kararı alındı.

Prof. Dr. Hasan Ayrancı İsmail Hakkı Esen
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500

çankırı haber karatekin rektörü hasan ayrancı masal yıldırım Çankırıspor devam büyük ayrancı’dan Çapsız afrin ÇakÜ ayranci yildirimÇankirispor Çapsiz

çankırı haber

çankırı haber

çankırı haber

Gazeteler