Advert
Advert

TROY, Türkiye’nin Girişimci Üniversitesinde

Rektör Ayrancı: “Dijital dünya dönemi başlıyor. Bu dünyanın risklerine ve imkânlarına hazırlıklı olmalıyız.”

TROY, Türkiye’nin Girişimci Üniversitesinde
Bu içerik 9230 kez okundu.

Rektör Ayrancı:Dijital dünya dönemi başlıyor. Bu dünyanın risklerine ve imkânlarına hazırlıklı olmalıyız.”

Bozulmuş dünya düzenine karşı TROY’lu olan Çankırı Karatekin Üniversitesi, Bankalararası Kart Merkezi (BKM) Genel Müdür Yardımcısı Cenk Temiz’i Uluyazı Kampüsü Rektörlük Konferans Salonu’nda ağırladı. ÇAKÜ Medya ve Girişimcilik Topluluğu tarafından organize edilen programda konuşan Cenk Temiz, öğrencilere TROY’un önemini, gerekliliğini ve gelişim sürecini tüm detaylarıyla birinci ağızdan anlattı.

Programda yapmış olduğu konuşmada, TROY ile ilgili önemli bilgiler aktaran ÇAKÜ Rektörü Prof. Dr. Hasan Ayrancı, Çankırı Karatekin Üniversitesi olarak TROY ödeme yöntemine geçiş süreçlerini anlatarak “Yaklaşık 18 bine yakın TROY kartı üniversitemize teslim edildi. Bundan sonra Türkiye’nin Ödeme Yöntemi’nin kısaltması olan TROY’lu kartlarımızla alışverişlerimizi yapacağız.” dedi.

Üniversite olarak TROY’a geçiş süreçlerinde basın ayağının önemine de vurgu yapan Ayrancı, haber değeri olduğunu tespit ederek millî bir duyarlılık örneği gösterip tüm basına bu konuyu duyuran İHA (İhlas Haber Ajansı) temsilcilerine de ayrıca teşekkür ettiğini belirtti.  

Söyleşi öncesi kısa bir konuşma yapan ÇAKÜ Medya ve Girişimcilik Topluluğu Başkanı Emir Keskin, Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün  “Çalışmadan, yorulmadan ve üretmeden, yaşamak isteyen toplumlar; evvela haysiyetlerini, sonra hürriyetlerini daha sonra da istiklal ve istikballerini kaybetmeye mahkûmdurlar.” sözünü söyleyerek “Atatürk’ün açtığı yolda ilerleyen bir topluluk olarak bugün Türkiye’nin üreten gücü olan BKM’nin yenilikçi girişlimi olan TROY’u üniversitemizde ağırlıyoruz.” dedi. Rektör hocamızın, “Bozulmuş Dünya Düzenine Karşı Çıkıyor ve TROY’lu Oluyoruz” mesajının ardından bizler de topluluk olarak kolları sıvadık diyerek konuşmasına devam eden Keskin  “Üniversitemizin faaliyet gösteren diğer iki topluluğu ile birlikte sosyal medyadan paylaşımlar yaparak bütün üyelerimizle TROY’a geçeceğimizi bildirdik. Daha sonra ise bu işin sadece sosyal medya ile olmayacağını düşünerek yeni bir adım atmak istedik ve BKM’yi üniversitemize davet ettik.”

Açılış konuşmasını yapmak üzere kürsüye çıkan ÇAKÜ Rektörü Prof. Dr. Hasan Ayrancı, konuşmasında şu ifadelere yer verdi:

“Bozulmuş dünya düzenine karşı üniversite aklı olarak bir şey yapmak zorundaydık. Ceplerimizde bulunan banka kartlarının üzerinde bazı küresel kartellerin rumuzları var. Bunlar Ödeme yöntemlerinin rumuzları. Yaptığımız her ödemede, belli bir komisyon oranı alınıyor ve bilgimiz dışında yabancı küresel şirketlerin kasasına akıyor. Bunun yanında başka sorunlar da var; çok kolay bir şekilde lokasyonumuzu tespit edebiliyorlar, tüketim alışkanlıklarımızı tespit ediyorlar, ne kadar borçlu ve ne kadar alacaklı olduğumuzu bile biliyorlar. Artık yeni dünya düzeninde çok iyi niyetli değiliz. Kendimizi korumak, kendimizi geliştirmek ve bu içinde bulunduğumuz refahı ve yaşadığımız kültürü, gelecek nesillere aktarmak istiyoruz. Bunun için her şeyden önce zekâ, gayret ve akıl gerekir. Biz de bir akıl örneği göstererek Türkiye’nin Ödeme Yöntemi’nin var olduğunu ve BKM’nin bunu tanıtmaya çalıştığını gördük. Biz de bir destek vermek için çalıştık ve bu anlamda çalışmalarımıza başladık. Yaklaşık 18 bine yakın TROY kart, üniversitemize teslim edildi. Bundan sonra Türkiye’nin Ödeme Yöntemi’nin kısaltması olan TROY’lu kartlarımızla alışverişlerimizi yapacağız ve ana kimliklerimizde kullanacağız.”

“Dünya dijital bir dönüşüm aşamasında ve bizi dijital bir uygarlık dönemi bekliyor.  Bu dijital uygarlıkta, artık eskisi kadar nakit paraların söz konusu olmayacağı, pek çok şeyin banknot dışında şifre ve belli sistemler üzerinden yapılacağı anlaşılıyor. Nakitsiz topluma geçmek için 4-5 senelik bir süre öngörülüyor. TROY ile de bu dijital dönüşümün önemli adımlarından biri atıldı. Bu nedenle, bu millî sürece bizim de küllî akıl olarak destek vermemiz ve fikir üretmemiz gerekiyordu. Konuyu Sayın Adalet Bakanı Abdülhamit Gül ve YÖK Başkanı Sayın Yekta Saraç’a da ilettim. Onlar da çok büyük bir heyecanla destekleyeceklerini söylediler. Böyle bir ödeme yöntemi olduğunu her kime söylesek büyük bir ilgi ile karşıladı. Cumhurbaşkanlığı Özel Kalemi, MHP Genel Başkanı Sayın Devlet Bahçeli ve CHP’ye de bu konuyu ilettik. Bunun yanında tüm üniversitelere de TROY’a geçme çağrımızı ilettik ve bunun yerli ve millî bir ödeme sistemi olduğunu ifade ettik. TROY yöneticilerinin üniversitemize geldiğini öğrenince Millî Eğitim Bakanlığı ile bir temas kurduk. Bakanlığın milyonları bulan banka kartı kullanıcısı olduğunu, dolayısıyla kendilerinin de TROY’a geçmeleri söz konusu olursa kamuoyunda çok büyük bir etki oluşturacağını ifade ettik.

“BKM Genel Müdür Yardımcısı Cenk Temiz beyefendinin şahsında BKM A.Ş.’ye ve Genel Müdürü Soner Canko’ya da teşekkür ederim. Kendisine konuyu açtığımızda büyük bir heyecanla karşıladığını ifade etti. BKM olarak bizim heyecanımızdan etkilendiklerini ve kendi çalışmalarına daha da güçlü bir şekilde devam edeceklerini belirtti. Aynı şekilde İHA temsilcilerine de teşekkür ederim. Konuyu ilk basın dünyasına, özellikle de televizyona taşıdığımızda, bunun bir haber değeri olduğunu tespit edip tüm basına duyurdular.”

Cenk Temiz:  Çankırı Karatekin Üniversitesi, bizim yapamadığımız kadar güzel tanıttı TROY’u. Ne kadar minnettar olduğumuzu belirtsek azdır.”

TROY’un nasıl gündeme geldiğini, önemini ve gelişim sürecini detaylı olarak öğrencilere aktaran BKM Genel Müdür Yardımcısı Cenk Temiz, yaptığı sunum öncesi şunları söyledi:

“Bugün şunu anladım ki hakikaten doğru bir şey yapmışız. Bir ödeme şeması kurmak ve o ekibin içinde olmaktan dolayı kendimizi şanslı hissediyoruz. Bu, bir ülkede bir kere olan bir şey ve bu da bizim ilk üniversite toplantımız. İlk defa gençlerin karşısına çıkıyoruz. Bunları size anlatma şansı bulmamız bizim için çok sevindirici ve gurur verici. Çankırı Karatekin Üniversitesi, bizim yapamadığımız kadar güzel tanıttı, TROY’u. Bu da üniversitenizin ne kadar girişimci, ne kadar ileri görüşlü olduğunu gösteriyor. Ne kadar minnettar olduğumuzu belirtsek azdır. İnşallah, bu ilişkilerimizi devam ettireceğiz ve hep birlikte sadece TROY’a değil, ülkemizin tüm değerlerine sahip çıkacağız.”

TROY ile ilgili reklamların ve ÇAKÜ öğrencilerinin halkla yapmış olduğu TROY bilgilendirme videolarının gösterimi ile devam eden program, Rektör Ayrancı ve Medya ve Girişimcilik Topluluğu Danışmanı Doç. Dr. Alpaslan Kuşvuran’ın, Cenk Temiz’e programa katılımlarından dolayı Çankırı kaya tuzdan yapılmış teşekkür plaketi vermesiyle sona erdi.

Programın ardından söyleşiye katılan tüm öğrencilere TROY Kart hediye edildi.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500

çankırı haber karatekin rektörü hasan ayrancı masal yıldırım Çankırıspor devam büyük ayrancı’dan Çapsız afrin ÇakÜ ayranci yildirimÇankirispor Çapsiz

çankırı haber

çankırı haber

çankırı haber

Gazeteler