Advert
Advert

ÇAKÜ’de Akademik Yıl Başladı

“Bugün, milli birlik ve beraberliğe en çok ihtiyacımız olan bu dönemde, Mehmetçiğin sınır ötesi harekatta dünyanın pek çok bölgesinde var olduğu şu anda, üniversite olarak sorumluluğumuzun farkındayız.”

ÇAKÜ’de Akademik Yıl Başladı
Bu içerik 10603 kez okundu.

“Bugün, milli birlik ve beraberliğe en çok ihtiyacımız olan bu dönemde, Mehmetçiğin sınır ötesi harekatta dünyanın pek çok bölgesinde var olduğu şu anda, üniversite olarak sorumluluğumuzun farkındayız.”

Üniversitemiz 2018 – 2019 eğitim – öğretim yılı akademik açılış etkinlikleri Uluyazı Kampüsü Sağlık Kültür Spor Daire Başkanlığı önünden Rektörlük Binası’na doğru yapılan yürüyüş ile başladı.

Yeni dönemin başlangıcını simgeleyen eğitim meşalesini yakan Rektör Prof. Dr. Hasan Ayrancı önderliğinde davetliler, akademisyenler ve öğrencilerin oluşturduğu kortej Rektörlük Binasına doğru yürüyüşe geçti. Yürüyüşün tamamlandığı noktada üniversitemiz halk oyunları topluluğu tarafından yapılan gösteri izleyiciler tarafından beğeniyle karşılandı.

Rektörlük Konferans Salonu’nda yapılan Akademik Açılış törenine Çankırı Valisi Hamdi Bilge Aktaş, HSK 2. Daire Üyeleri Prof. Dr. Ali Cengiz Köseoğlu ve Mehmet Ademoğlu, Yargıtay Üyesi Hüseyin Sarıkamış,  Çankırı Garnizon Komutanı Tuğgeneral Ahmet Kurumahmut, Çankırı Belediye Başkanı Hüseyin Boz, Çankırı Cumhuriyet Başsavcısı Mustafa Çakmak, Adli Yargı Adalet Komisyon Başkanı Harun Akça, Çankırı Barosu Başkanı Erkan Köroğlu, İlçe Kaymakamları, Çankırı İl Emniyet Müdürü Sadettin Aksoy, Bartın Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Orhan Uzun, Kastamonu Üniversitesi Rektörü Seyit Aydın, İlçe Belediye Başkanları, akademisyenler ve öğrenciler katıldı.

Üniversitemiz Güzel Sanatlar Fakültesi Müzik Teknolojileri Bölümü Öğretim Üyesi Elvan Karakoç, Araştırma Görevlisi Tuğba Çağlak, Öğretim Görevlisi Yağmur Yaşar’ın müzik dinletisi ile başlayan Akademik Açılış Töreni’nde konuşan Üniversitemiz Öğrenci Konseyi Başkanı Yüksel Kol, Çankırı’da öğrenci ile halkın gönül bağı kurmayı başardığını söyledi. Birçok şehir gördüğünü ancak Çankırı’daki atmosferin başka yerde olmadığını ifade eden Kol: “Göreve geldiği ilk günden bu yana öğrenci odaklı bir anlayış içerisinde sesimize kulak veren Rektör Hocam Prof. Dr. Hasan Ayrancı’ya teşekkürlerimi iletiyorum.” şeklinde konuştu.

Üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. Hasan Ayrancı yeni bir ilim ve irfan medeniyeti kurma idealine sonuna kadar bağlı olduklarını söyleyerek sözlerine başladı. Ayrancı, üniversitemizin her bakımdan kendini geliştirdiğini ifade ederek son bir sene içinde amaçlara uygun olarak 21 bölüm açıldığının altını çizdi. İslami İlimler Fakültesi’nin öğrenci aldığını, Hukuk Fakültesinin açılma noktasına geldiğini, Teknopark kurulma izninin alınması ile üçüncü nesil üniversite anlayışında ilerlendiğini belirten Rektör Ayrancı, İmaret Medresesi’nin Vakıflar Genel Müdürlüğü’nden devralındığını, on yıldır bitirilemeyen üniversite camisinde sona gelindiğini sözlerine ekledi.

Ayrancı: “Bugün, milli birlik ve beraberliğe en çok ihtiyacımız olan bu dönemde, Mehmetçiğin sınır ötesi harekâtta dünyanın pek çok bölgesinde var olduğu şu anda, üniversite olarak sorumluluğumuzun farkındayız. Bunun için; Afrin Zeytindalı Harekatında Türkiye’nin tezlerini dünyanın 35 ülkesinde yirmi milyon insana kendi dillerinde anlatmak ilk ve tek olma özelliğini taşımaktadır. Aynı şekilde Fırat Kalkanı bölgesinde üniversite bölümlerinin açılmasına ilişkin kendi üniversitemizin öncü faaliyetleri neticesinde bir yüksekokul ve fakülte açılması ile sonuçlanması büyük bir sevinç kaynağımızdır. Bu milli konularda sonuna kadar varız; üniversitenin aklını, dinamizmini, öncülüğünü her alanda var etmek için buradayız. Yeni uygulama safhasına giren Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemine ilişkin çalışmamız tamamlanmış, yayına ve kamuoyuna açıklanmaya hazır hale getirilmiştir.

Yerli ve milli bir üniversite olarak Türkiye’nin ödeme sistemi TROY yeniden keşfedilmiş, tüm Türkiye milli bir hamle olarak teklif edilmiştir. Bunun için televizyonlarda, sosyal medyada basında ve birebir görüşmelerle milli ödeme sisteminin yaygınlaştırılması hedeflenmiş ve sağlanmıştır. Bozulmuş dünya düzenine karşı çıkarak ABD’nin finansal saldırısına misliyle karşılık verme hamlesi üniversitemizce başlatılmış; bu pek çok kurum tarafından kabul edilerek uygulama safhasına sokulmuştur. Söz konusu faaliyeti yürüten kurumlar bizzat arayarak üniversitemize teşekkürlerini ifade etmişler, ortak çalışmalara devam niyetlerini beyan etmişlerdir.” dedi.

Akademik Açılış Töreni Prof. Dr. Halit Tanyer Eyyuboğlu’nun verdiği “Mühendislik, Tarihsel Gelişim ve Elektrik – Elektronik Alanındaki Yeni Gelişmeler” konulu açılış dersi ile tamamlandı.

Prof. Dr. Hasan Ayrancı Çankırı Karetekin Üniversitesi ÇAKÜ
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500

çankırı haber karatekin rektörü hasan ayrancı masal yıldırım Çankırıspor devam büyük ayrancı’dan Çapsız afrin ÇakÜ ayranci yildirimÇankirispor Çapsiz

çankırı haber

çankırı haber

çankırı haber

Gazeteler