Advert
Advert

Ayrancı'dan Sosyal Sorumluluk Örneği

Ayrancı'dan Sosyal Sorumluluk Örneği: Sokak Hayvanları İçin Yemekhane Düzeni Değiştirildi.

Ayrancı'dan Sosyal Sorumluluk Örneği
Bu içerik 11825 kez okundu.

Rektör Ayrancı’dan tüm kurum ve kuruluşlara örnek olacak uygulama; hayvan barınağına gönderilen artık yemeklerin içinde bundan sonra hayvanların sağlığını tehdit eden maddeler bulunmayacak. Bunun için yemekhane düzeni değiştirildi. Masalardan kürdanlar kaldırıldı, peçete, plastik ve benzeri gibi hayvanlara zarar veren maddelerin yemek atıklarıyla karışmasının önüne geçilecek tedbirler alındı.

Çankırı Karatekin Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hasan Ayrancı, üniversite yemekhanesinde artan yemeklerin, her gün düzenli olarak Çankırı Belediyesi Sokak Hayvanları Bakım ve Rehabilitasyon Merkezi'nde bulunan hayvanlara gönderilmesi talimatını verdi.

Rektör Ayrancı, hayvan barınağına gönderilen yemek artıklarının içerisinde yer alan ve hayvanlara ciddi zararlar veren atık maddelere karşı yemekhane personelinin bilinçlendirilmesi konusunda ilgilileri uyardı. Üniversite yemekhanesinde yemek atıklarının daha dikkatli toplanması, bu bağlamda kürdanların yemekhanede kullanımının kaldırılması ve peçete vb. zarar veren diğer atık maddelerin kullanımında da daha dikkatli olunması için gerekli çalışmaları başlattı. Bu tür merkezlerin sokak hayvanlarının yaşam alanlarının gittikçe daraldığı bir yapılaşmadan dolayı büyük bir ihtiyaç olduğunu ifade eden Ayrancı, sokakta başıboş gezen hayvanların buralarda kontrol altına alınarak aşılarının yapıldığını diğer sağlık problemlerinin giderildiği böylece çoğu zaman ölümle karşı karşıya kalan bu hayvanların kurtarıldığını söyledi.

“Yaratılanı sev yaratandan ötürü” düsturuna sıkı sıkıya bağlı olan ecdadımızın hayvanları ve çevreyi koruyacak türden birçok vakıf kurduğunu, onların sevginin bir bütün olduğuna, hayvan sevgisinin olmadığı bir toplumda insan sevgisinin de tamamlanmış olmayacağına inandığını belirten Rektör Ayrancı, şahsının ve yakın çalışma arkadaşlarının da bu inanca sahip olduğunu ve her fırsatta bunu göstermeye çalıştıklarını ifade etti. Ayrancı, “Öyle ki, sokakta bulduğumuz bir yavru köpeği sahiplendik ve uzunca bir süredir de rektörlük binamız önünde bakıyoruz. Böylelikle hayvan bakabilme konusunda imkânı olan personelimize örnek olmak istedik. Yine duyarlı çalışma arkadaşlarımız, yemekhanemizde artan yemeklerin çöpe gittiğini ve bu artan yemeklerin Çankırı Belediyesi’nin köpek barınağına gönderilerek değerlendirilebileceğini tarafıma ilettiler. Yetkililerden edindiğimiz bilgiye göre ise içerisinde kürdan, peçete vb. diğer atık maddelerinin bulunduğu yemeklerin hayvanların boğazına kaçarak zarar verdiğini ve hatta ölümlerine bile yol açabileceği öğrendik. Bunun üzerine yemekhanedeki kürdanların kaldırılması, peçetelerin ise yemek artıklarının içerisine atılmaması hususunda gerekli ikazları yaptık. Hayvan barınaklarına, artık yemek gönderen diğer kurum ve kuruluşların da aynı hassasiyeti göstereceklerine inanıyorum. ” dedi.

Barınağı da ziyaret eden Rektör Hasan Ayrancı, burada bulunan veteriner hekimlerden bilgi alarak merkezin çalışmalarını takdirle karşıladıklarını ve bundan sonraki süreçte de üniversite olarak gerekli desteği sağlayacaklarını belirtti.

Üniversite yemekhanesinde artan yemeklerin barınaktaki hayvanlara gönderilmesinin örnek bir davranış olduğunu belirten merkez yetkilileri, başta Rektör Ayrancı olmak üzere bu uygulamanın hayata geçirilmesine vesile olan herkese teşekkür ettiler.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500

çankırı haber karatekin rektörü hasan ayrancı masal yıldırım Çankırıspor devam büyük ayrancı’dan Çapsız afrin ÇakÜ ayranci yildirimÇankirispor Çapsiz

çankırı haber

çankırı haber

çankırı haber

Gazeteler