Advert
Advert

O Haç Aslında Haç Değilmiş

Son 3-4 gündür sosyal medya ve Çankırı halkı tarafından yenileme çalışmaları devam eden İstiklal Yolu Parkının ortasına yapılan haç işaretine benzeyen figür konuşuluyor.

O Haç Aslında Haç Değilmiş
Bu içerik 10108 kez okundu.

Son 3- 4 gündür sosyal medya ve Çankırı halkı tarafından yenileme çalışmaları devam eden İstiklal Yolu Parkının ortasına yapılan haç işaretine benzeyen figür konuşuluyor.

Konuyu tam bilmeyen vatandaşlar sosyal medya ve bazı basın yayın organlarında yazılanlar çerçevesinde haklı olarak tepkilerini ortaya koyuyorlar.

Bizde Haber1074.com olarak Çankırı halkının bu kadar tepkisine yol açan bu figür ile ilgili kısacık bir araştırma yaptığımızda aslında konunun tam da öyle olmadığını, düşünülmeden yapılan bu figürün Çankırı gibi muhafazakâr bir kentte bu kadar tepkiye yol açacağının hesaplanamadığını tespit ettik.

Konu tamamen şu yapılan İstiklal Yolu Parkında İstiklal Yolunun simgesi haline gelmiş kağnıyı konumlandırmak için kağnı şeklinde tasarlanmış, yani kağnının üstünde duracağı bir platform aslında o figür. Hali hazırda da kağnı o platformun içinde duruyor.

Haber1074 yüklenici firma yetkilisine ulaşarak konuyu sordu. Firma yetkilisi “Bu kesinlikle haç işareti olarak düşünülmüş ve yapılmış bir şey değil. İstiklal Yolunun simgesi kağnının şekline göre tasarlanmış bir proje, ama tabi konuya nasıl baktığınıza bağlı. Buyurun size projenin aslını gösteriyorum. Plartform, kağnının şekline göze tasarlanmış. Ama art niyetli olarak siz resmi karşıdan çekip kağnının üzerinde duracağını yazmazsanız, millet haklı olarak tepki gösterir. Bizim projemizde yanlış bir şey yok. Biz yine de halkımızın hassasiyetini dikkate alarak platformu değiştiriyoruz. Eğer Çankırı’da bu konuyla ilgili bu kadar hassasiyet varsa bende Çankırı halkına seslenmek istiyorum, Kırkevler Mahallesinde yeni yapılan camiye Çankırı kalesinden bir baksınlar. Kilise gibi değil resmen kilise şeklinde.” diye konuştu.

Haber1074.com olarak biz yaşanan olaya birde karşı taraftan bakmak için birazcık araştırarak bu haberi yapma gereği hissettik. Yoksa kimsenin yaptığı habere gösterdiği hassasiyete bir itirazımız yok. Burada doğru projede yanlış iş yapıldığı ortada. Yorum ve takdir yine Çankırı halkı ve saygıdeğer kamuoyunun.

Konuya ilişkin, Çankırı Belediyesi Eski Başkanı İrfan Dinç sosyal medya hesabı Twitter'dan bir açıklama yaptı.
İşte o tweetler:

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500

çankırı haber karatekin rektörü hasan ayrancı masal yıldırım Çankırıspor devam büyük ayrancı’dan Çapsız afrin ÇakÜ ayranci yildirimÇankirispor Çapsiz

çankırı haber

çankırı haber

çankırı haber

Gazeteler